Polecany post

Photobucket Photobucket

środa, 29 marca 2017

RAMEN z wieprzowiną, pastą miso, pak choi i shitake



Miso - Ramen.
Oj tak...to już nawet brzmi epicko.
Długi czas zbierałam się do zrobienia własnego wywaru, a co za tym idzie niesamowitej w smaku zupy. Przez 2 lata słyszałam o zupie Ramen, czytałam o niej, oglądałam mnóstwo zdjęć natomiast nigdy wcześniej nie miałam okazji jej spróbować. 
Nadszedł jednak taki dzień, że ów Ramen mogłam zjeść w jego całej wspaniałości, pochłaniając i zapamiętując różne smaki jakie się w nim kryły. 
Następnie kupiłam magazyn Jamiego Olivera, w którym przepis na Ramen również się znajdował i postanowiłam zrobić swój własny.
Jak to zwykle u mnie bywa przepis poszedł w odstawkę. Trzymam się ram bazowych tzn. jeśli wiem, że wywar musi zostać zrobiony z kości wieprzowych czy też drobiowych to oczywiście tak robię ponieważ to ma swoje uzasadnienie w smaku, natomiast co do reszty składników, mogę śmiało powiedzieć - kombinuję sama.

KILKA SŁÓW O RAMENIE

MAKARON
Nazwa Ramen pochodzi od pszennego makaronu. Zazwyczaj jest on błyskawiczny, ponieważ wystarczy zalać makaron gorącym bulionem, przykryć na 3 min i gotowe! Przypomina strukturą makaron z zupek chińskich czyli tradycyjnego dania studenckiego, natomiast w renomowanych restauracjach spotkamy się z kleistym i świeżym makaronem, którego obficie oblepia bulion. Jest to podstawa, więc im lepszy makaron tym lepszy Ramen. Pamiętajcie o tym by jeść zaraz po postawieniu misy na stół ponieważ w krótkim czasie makaron staje się po prostu przegotowany.
Ciekawostką jest to, że siorbanie jest tutaj dozwolone. Wyobraźcie sobie te długie poskręcane nity makaronu... - jak tu nie siorbnąć?! Otóż siorbanie ramenu jest zaletą, gdyż jest to uznanie z podanego dania, a także wydobywamy wtedy wszystkie walory smakowe. Siorbcie zatem na potęgę - no chyba, że jesteście w sztywnej restauracji pełnej naszych rodaków i nie chcecie zostać odebrani za niewychowanych :)

WYWAR
Wywar tak jak już wspominałam należy zrobić na bazie kości wieprzowych lub kurczaka, a także świeżych ryb z dodatkiem wodorostów w zależności jaki rodzaj ramenu właśnie przygotowujemy. Są one bardziej tłuste, mętne wręcz mleczno-żółte od żelatyny z kości lub spotkamy chudsze i bardziej "fit". Długie, powolne gotowanie, czasem z dodatkiem opalanej cebuli, pora, czosnku czy grzybów - to przepis na udany, nieziemski Ramen.

MIĘSO
Głównie przewodnim i najczęściej spotykanym mięsem jest wieprzowina, która powinna być gotowana w mirin, sosie sojowym i sake.Najpierw mięso jest opiekane, później powinno być wolno gotowane, aby nie utraciło swojej soczystości. To tradycyjny sposób przyrządzania wieprzowiny, która nosi swoją nazwę - Wieprzowina Chashu od chińskiego char-siu.
Niejednokrotnie możemy spotkać się z smażonym na patelni mięsem wieprzowym, bądź szarpaną wieprzowiną czy bekonem bądź owocami morza. Ja natomiast użyłam smażonej wieprzowiny na ostro.

ŚWIEŻE WARZYWA
To podstawa azjatyckiej kuchni. Nic nie jest rozgotowane, pozbawione smaku czy witamin. Wszystko jest świeże, jędrne i pełne smaku. Najczęstszymi warzywami spotykanymi w ramenie są: kapusta, szczypior, por, kukurydza mini, marchewka, grzybki enoki, wodorosty czy pak choi charakterystyczne dla zupy miso. Ja dodałam, to co mamy sezonowego czyli np. rzodkiewkę. 

PRZYPRAWY
Pasta curry, pasta z czosnku, pasta z chilli, proszek chilli, ziarna czarnego sezamu, pieprz, pasta miso, sos sojowy, imbir.

JAJA
Tutaj istnieje pełna dowolność od jaj gotowanych z płynnym środkiem, po jaja w koszulce. Najpopularniejszymi jednak w ramenie, są marynowane jajka w sosie sojowym i winie ryżowym przez kilka godzin po ugotowaniu na miękko. AJITSUKE TAMAGO.


Shio Ramen - jest to typowa odmiana ramenu na bazie soli (dodatki)

Miso Ramen - nuta smakowa bardziej wpada w posmak rybny, gdyż jest to uzależnione od intensywnej w smaku pasty miso (dodatki)

Shoyu Ramen - bulion z sosem sojowym (dodatki w tym wodorosty)

Tonkotsu Ramen - tłusty bulion na bazie kości wieprzowych, mleczno-żółty kolor i osad z żelatyny (dodatki)

Nie jest też tak, że istnieją cztery opcje i na tym koniec. Style i smaki się mieszają dlatego lepiej rozpoznawać ramen po ciężkości i gęstości wywaru. 
O Ramenie z pewnością można by mówić długo, natomiast i tak największe tajniki smaku, czasu gotowania i sposobu przygotowania znają tylko rodowici potomkowie tego pysznego dania.

Zapraszam na mój uproszczony, pyszny przepis!


Co potrzebujesz:

  • 1 litr bulionu wieprzowo - drobiowego lub drobiowego
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 cm świeżego imbiru
  • 50 ml wina mirin (opcjonalnie)
  • 2 płaty mięsa wieprzowego
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżeczka pasty imbirowej
  • 4 łyżki pasty MISO (dostępna w większych supermarketach)
  • 1 łyżka pasty chilli (w zależności od preferowanej ostrości)
  • Grzybki shiitake (namoczone przez noc)
  • 2 dymki
  • 3 cm pora
  • 3 rzodkiewki
  • 2 jajka
  • Makaron - ramen
  • Kapusta pak choi 
  • Pieprz 
  • (mój dodatek) Świeża trawa cytrynowa
  • 1 łyżka oleju
  • Czarny sezam
Jak to zrobić?
  1. Zacznij od bulionu. Jeśli nie masz wcześniej przygotowanego, zrób go według wskazówek powyżej odnośnie wywaru. Na bazie kości, pora, opalanej cebuli, czosnku i grzybów. 
  2. Do bulionu dodaj całą pastę miso połowę pasty chilli, połowę sosu sojowego i rozgniecioną trawę cytrynową, aby puściła swój aromat. Gotuj powoli.
  3. Mięso pokrój na wąskie paski i podsmaż na patelni w przyrządzonej miksturze z reszty pasty chilli, startego imbiru, czosnku, reszty sosu sojowego i pieprzu oraz pastę imbirową.
  4. Gdy bulion nabierze odpowiedniego smaku i porządnie się zagotuje, włóż ramen (makaron) do 2 misek i zalej gorącym bulionem. Przykryj i poczekaj.
  5. Gotujemy jajo 4-5 minut, obieramy i zostawiamy w całości.
  6. W tym czasie Pak choi przekrój na pół i zanurz na 20 sekund we wrzącej wodzie.
  7. Po kilku minutach można składać nasz pyszny Ramen.
  8. Do bulionu z ramenem dodajemy wcześniej gotowane w bulionie grzyby shitake lub moczone przez noc w wodzie (jeśli jesteście w posiadaniu enoki, dodajecie je surowe), następnie układamy pokrojoną dymkę i por, zanurzamy pak choi w bulionie i układamy kawałki mięsa obok.
  9. Nasza misa już jest pełna smaku, jeszcze tylko ostatnie miejsce należy wypełnić jajkiem posypanym czarnym sezamem i gotowe!:)



Bon appetit!

Brak komentarzy:

Photobucket Photobucket